Špeciálna základná škola s materskou školou
pre žiakov s telesným postihnutím internátna

Súčasťou Spojenej školy internátnej, Komenského 3, Humenné je Školský internát, ktorý sa nachádza priamo v jej budove.

Do Školského internátu sa žiaci prijímajú na príslušný školský rok a to na základe písomnej žiadosti zákonného zástupcu žiaka alebo plnoletého žiaka.

Príspevok zákonného zástupcu ubytovaného žiaka na čiastočnú úhradu nákladov spojených s ubytovaním v Školskom internáte je 10 € mesačne. V prípade, že sa ubytovaný žiak spoločne posudzuje s osobami, ktorým sa poskytuje dávka v hmotnej núdzi, riaditeľka školy na základe predloženého potvrdenia o tejto skutočnosti príslušným úradom práce sociálnych vecí a rodiny tento poplatok zákonnému zástupcovi odpustí.

Školský internát poskytuje žiakom školy výchovno-vzdelávaciu činnosť, ubytovanie a stravovanie týždennou formou.

Výchovno-vzdelávaciu činnosť v popoludňajších hodinách zabezpečujú dve plne kvalifikované vychovávateľky, pričom každá pracuje s jednou výchovnou skupinou podľa Výchovného programu školského internátu primerane veku, záujmom, potrebám a schopnostiam žiakov. Výchovno-vzdelávacia činnosť sa zameriava na všestrannú pomoc žiakom pri ich príprave na vyučovanie, na uspokojovanie ich individuálnych potrieb a záujmov, na rozvíjanie ich nadania, špecifických schopností a tvorivosti, na dosiahnutie maximálnej samostatnosti v sebaobslužných úkonoch, na aktívne využívanie voľného času, oddych a relaxáciu.

Ostatná starostlivosť, napr. pomoc pri sebaobsluhe, nočný dozor a pod. je zabezpečená prostredníctvom štyroch pomocných vychovávateliek, ktoré pracujú v trojzmennej prevádzke. Nočný dozor je vykonávaný vždy dvoma pomocnými vychovávateľkami. Zdravotná starostlivosť (podávanie liekov, preventívna starostlivosť o zdravie, rehabilitačná starostlivosť a pod.) je poskytovaná kvalifikovanou zdravotnou sestrou.

Školský internát má kapacitu 32 lôžok členených do štvorposteľových izieb, ktoré sa nachádzajú v budove školy na 3. poschodí, kde sa pre ďalšie potreby nachádza:

• spoločná toaleta a kúpeľňa;

• šatňa;

• dve spoločenské (denné) miestnosti slúžiace na výchovno-vzdelávacie činnosti, priestorovo rozdelené na časť pracovnú a relaxačnú (vybavené primeraným nábytkom, audiovizuálnou a zvukovou technikou, spoločenskými hrami, hračkami a didaktickými pomôckami);

• čajová kuchynka;

•  miestnosť pre pomocný personál.

Stravovacie priestory sa nachádzajú vo Výdajnej školskej jedálni v budove školy na 1. poschodí.

Na realizáciu športových činností môžu ubytovaní žiaci využívať vybavenie a priestory školskej cvičebne a ihrisko susediacej strednej školy. Možnosť pracovať, resp. relaxovať na počítači sa im ponúka v rámci počítačových učební školy.

Priestory Školského internátu žiaci opúšťajú iba pod dozorom vychovávateľov, resp. iných zamestnancov. Odchod žiaka domov sa realizuje v doprovode zákonného zástupcu alebo ním poverenej osoby, ktorá musí byť zamestnancom vopred známa. Samostatný odchod žiaka je možný iba po predložení písomného súhlasu zákonného zástupcu.

Pobyt v Školskom internáte sa žiakovi skončí, ak o skončenie pobytu písomne požiada zákonný zástupca žiaka alebo plnoletý žiak alebo ak žiak prestane byť žiakom školy.